Ajalugu

Oma asendilt on Käru vald olnud kolme maakonna piirimail (Harju-, Järva- ja Pärnumaa) ning erinevatel aegadel tervenisti või osaliselt ka kuulunud nende alla. Ka praegu on Käru asend kolme maakonna piirimail, kuid praeguseks kuulub ta tervenisti Rapla maakonna koosseisu.

Käru piirkond, mille alla kuulusid Lelle, Käru ja Eidapere mõisad, kingiti Rootsi kuninga Gustav II Adolfi poolt von Staudenite suguvõsale.

Käru piirkond on aegade ja halduskordade muutumisel kuulunud nii Harjumaa, Järvamaa kui ka Pärnumaa juurde. Valdavalt on ta siiski olnud Pärnumaa abikihelkond. Järvamaaga liideti Käru vald 1920ndal aastal, olles talude arvult (401 talu), üks pisemaid.

Eesti Vabariigi väljakuulutamise hetkel (1918.a) kuulus Käru vald Pärnumaa koosseisu Vändra kihelkonda. 1921. aastal muudeti maakondade piire ning Käru vald läks Järvamaa koosseisu.

1939nda aasta haldusreformiga muutusid valdade piirid, osa valdu kaotati. Käru vald saavutas mõningaste muutustega oma praegused piirid. Ingliste valla likvideerimisega Harjumaal tulid Kädva, Metsari, Sonni ja Tammistu külad Käru valla koosseisu. Osa Ingliste vallast jäi ka Harjumaale - Kuimetsa (praegu Kaiu vallas) ja Kehtna valdadesse. Eesti ühendamisel Nõukogude Liiduga jäi valla piir ja kuuluvus samaks. 1950ndal aastal toimus ENSV-s haldusreform, mille käigus kaotati maakondade ja valdade süsteem ning asendati see rajoonide ja külanõukogudega.

1959. aastal toimus rajoonide ühendamine, mille tagajärjel Türi rajooni maad jagati Paide ja Rapla rajoonide vahel ning Käru k/n läks üle viimase koosseisu. Järgmisel aastal likvideeriti Lelle k/n ning praegune Käru k/n põhjaosa liideti k/n ülejäänud territooriumile. Samas aga läksid Käru k/n - st välja endised Võidula sovhoosile kuulunud maad, s.t. Kullimaa piirkond, milline liideti Aluste k/n koosseisu Pärnu rajoonis, 1960ndal aastal liideti ka Kõdu küla Käru k/n alla, 1970ndal liideti ka Kullimaa piirkond taas Käruga.

Sellega jõuab ka Käru valla praeguste piiride kujunemine põhiliselt lõpule.

Taasiseseisvunud Eesti Vabariigis sai Käru valla õigused 1991. aastal.

 

 

 

 

Toimetaja: LIIA TÕNISMÄE